Poljska- Comenius

U sklopu Comenius projekta učenici i učitelji naše škole boravili su  od 2.- 6. veljače 2015. u Poljskoj. Dojmove s putovanja možete pogledati pod :opširnije:, a fotogafije u našoj foto-galeriji-

Put u Poljsku

-od 2.- 6. 2. 2015.

Prvi dan

Krenuli smo 1.2. u 20:00 h za Varšavu. U Varšavu smo stigli u 13:00 sljedeći dan.  Stigli smo u zračnu luku „ Chopin“ gdje smo čekali ostale sudionike projekta. Malo smo razgledali zračnu luku i kada su svi došli krenuli smo prema Bielsk Podlaskom. U Bielsk smo došli u 21:00 h i naši su nas domaćini primili u svoje domove.

Drugi dan

Ujutro smo se svi skupili u školi gdje nas je pozdravila i zaželjela ugodan boravak  ravnateljica škole. Nakon toga smo išli u gradsku vijećnicu, dobili smo darove od grada i pozdrav od gradonačelnika. Krenuli smo u obilazak grada. Bili smo u muzeju, pravoslavnoj i katoličkoj crkvi  i na trgu. Vratili smo se u školu gdje smo predstavili naše hrvatske glumce u prezentaciji. Poslije toga smo otišli na ručak i nakon ručka smo gledali poljski film. Kasnije smo svi sa svojim domaćinima otišli do grada.

Treći dan

Rano ujutro krenuli smo prema BiaŁystoku i tamo razgledali: medicinki fakultet koji je prije Drugog svj. rata bio dvorac kojeg su zvali „Poljski Versailles“ , a nakon rata bio razrušen i kasnije obnovljen u medicinski fakultet; muzej tamo smo vidjeli sve iz 50-ih godina prošlog stoljeća. Bili smo u crkvi sv. Roka i popeli smo se na toranj odakle se vidi prekrasan pogled na grad. Autobusom smo krenuli prema selu u kojem smo se vozili kočijom,pekli kobasice na vatri i ručali.  Krenuli smo nazad prema Bielsk Podlaskom. Navečer smo imali oproštajnu večeru i gledali nastupe učenika škole.

Četvrti dan

U 7:00 smo krenuli za Varšavu. U Varšavu smo stigli oko 9.00. Razgledavali smo grad, a kasnije smo išli u filmski studio gdje se snimao film „City 44“. Film se snimao osam godina, a govori o Drugom svjetskom  ratu u Varšavi.  Obukli su nas  u  odjela iz 2. Svjetskog rata i našminkali  nas kao da smo ranjeni. Kasnije smo išli na ručak, a nakon ručka u shopping centar. Oprostili smo se s Poljacima i Litvancima i krenuli prema hostelu. U hostelu smo večerali spremili stvari  i  otišli na spavanje.

Peti dan

Ujutro smo doručkovali i u 8:30 krenuli kući. Stali smo u Beču i vozili se podzemnom željeznicom do Pratera, bili smo kod katedrale sv. Stjepana. Na putu smo stali u McDonaldsu. Stigli smo u Jakšić u 2:30.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 24. 2. 2015.