Francuska -Comenius

U sklopu Comenius projekta učenici naše škole ( Lorena Jakoubek, Mirta Bošnjak i Vinko Pažin) te učitelji ( Ivana Kuna Raguž, Ivana Škrabal i Melita Horžicky-Radotić) boravili su od 1.-6. lipnja u Francuskoj. Škola domaćin College Vauban nalazi se u mjestu Maubeuge blizu francusko-belgijske granice. Osim Maubeuga obišli su i gradove Bruxelles i Lille te rudnik Arenberg.

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.

Pod :opširnije: možete pročitati dojmove s putovanja učenice Lorene Jakoubek

FRANCUSKA

U sklopu Comenius projekta nalazi se i Francuska. Uz puno rada i truda svih članova naše Comenius skupine ili tzv. “filmaša“ priliku za odlazak u Francusku dobili su učenici Mirta Bošnjak,Vinko Pečur i ja uz pratnju nastavnice Ivane Kune Raguž,Ivane Škrabal te Melite Horzičky Radotić.
Put u Francusku bio je organiziran 1.6.2015. Krenuli smo iz Jakšića u 5:00h u jutro,uzbuđeni i ne svjesni toga da smo napokon krenuli. Išli smo kombijem do Krka,na aerodrom Rijeka te odande poletjeli za Bruxelles. U avionu je bilo odlicno,promatrati svijet iz visine savršen je osjećaj. Stigli smo za 1h i 30 min. Dok smo čekali Mađare,imali smo vrlo zanimljivo vrijeme na aerodromu te priliku za upoznavanje života ljudi iz različitih dijelova svijeta . Kad smo došli u Francusku,grad Maubeuge ispred škole su nasdočekali naši domaćinii,te smo pošli kućama,a nastavnici u hotel. Drugi dan prošao je jako brzo i bilo je vrlo zanimljivo. Posjetili smo Bruxelles. Zaigrali smo jednu igru. Bili smo podijeljeni  u timove u kojemu se u svakom od njih nalazilo 7 članova.  Zadatak nam je bio pronaći odgovore na pitanja vezana uz Bruxelles kroz šetnju gradom  . Osim toga posjetili smo i Europski parlament. Za sve nas,to je bilo jedno veliko iskustvo. Svatko je dobio mali uređaj koji je objašnjavao i govorio u svemu što se  prije događalo u svijetu. Nakon toga imali smo slobodno vrijeme koje smo iskoristili za daljnje razgledavanje prekrasno uređenih zgrada i istalih znamenitosti velikog Bruxellesa. Zatim smo pošli kućama. Treći dan smo obilazili njihovu školu College Vauban te općenito grad Maubeuge. Posjetili smo i gradonačelnika grada koji je bio jako uzbuđen što njegov grad te jedna od njihovih škola ima ovo prelijepo iskustvo sudjelovanja u ovom projektu. Nakon tog otišli smo u ZOO Maubeuge,gdje smo se iznenadili na mnogobrojnim i zanimljivim životinjama. Stvarno prelijepo iskustvo. Umorni od brzog tempa pošli smo svojim kućama. Četvrti,i nažalost zadnji dan još je brže prošao negoostali. Posjetili smo Lille,jako lijep i velik grad. Vidjeli smo, prekrasne trgove ,spomenike i ustanove koje se protežu dugim francuskim ulicama. Jako mi se svidio taj  njihov način života. Nakon slobodnog vremena otišli smo se pripremati za vrhunac dana,Comenius Oscar te zabavu za kraj ovog nezaboravnog putovanja. Mi smo dobili nagradu za Najbolju glavnu glumicu. Kako se večer približavala kraju bilo je više suza nego smijeha,svi tužni zbog rastanka i prijatelja. Razišli smo se te drugo jutro krenuli u svoje države,sa željom da se ovaj projekt nikada ne zaboravi te tugom za svojim brojnim prijateljima koje smo stekli tijekom ove dvije godine.

Lorena Jakoubek, 8.a

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 26. 6. 2015.