Posjet učenika NP Mljet

U okviru brenda Parkovi Hrvatske, a u organizaciji Ministarstva zaštite okoliša i prirode, 8 nacionalnih i 11 parkova prirode te UNDP-ovog projekta PARCS, od 21. do 29. svibnja obilježio se prvi Tjedan parkova Hrvatske. Kroz tjedan dana hrvatski su parkovi brojnim zanimljivim događanjima za posjetitelje obilježili i Dan zaštite prirode RH i Međunarodni dan bioraznolikosti 22. svibnja te Europski dan parkova 24. svibnja.

Povodom obilježavanja prvog Tjedna parkova Hrvatske 30-ak učenika OŠ „Mladost“ Jakšić, uz pratnju učiteljica Marijane Matijević i Marine Raić, bili su gosti Nacionalnog Parka Mljet. Od 23. svibnja do 27. svibnja uživali su u ljepotama prvog jadranskog nacionalnog parka koji svojom ljepotom ostavlja trajni poziv putniku za ponovni povratak na mjesto koje se trajno i iznova doživljava kao otkriće.

U utorak, 24. Svibnja 2016. NP Mljet obilježio je Europski dan parkova predavanjem i radionicom s učenicima OŠ „Mladost“ Jakšić. Nakon kratkog predavanja o Velikom i Malom jezeru te zaštiti morskih područja i problemu morskog otpada , učenici su dobili zadatak povodom proslave Europskog dana parkova. Dobili su i brošuru te male dalekozore pomoću kojih su trebali pronaći zanimljivosti u prirodi te ih kasnije nacrtali i naslikati. Unatoč lošem vremenu, učenici su svoj zadatak uspješno obavili i naučili o prirodnom bogatstvu ovoga parka.

Posjetili su i živopisni otočić Sv. Marije s crkvom i  benediktinskim samostanom iz 12. stoljeća koji se nalazi u središtu Velikog jezera. Građeni su u romaničkom stilu, no samostan je u razdoblju Dubrovačke Republike dograđivan i pregrađivan i tako je dobio izgled monumentalnog renesansnog ljetnikovca s vidljivim obilježjima romanike. I samostan je kroz stoljeća mijenjao izgled, ali nikada svoj značaj. Uvijek je bio mjesto s kojeg su se širili kulturni utjecaji jer su tu dolazili učeni ljudi i pjesnici, poput pjesnika i povjesničara Ignjata Đurđevića.

Mljet – zeleni otok. Homerova Ogigija. Legenda kaže da je ljubavnica grčkog junaka Odiseja, nimfa Kalipsa, upravo ovaj otok izabrala za svoj dom: jedino je njegova ljepota nadmašila njezinu i tako je privoljela vječnog putnika, Odiseja, na višegodišnji ostanak. Ima li u legendi i činjenica? Dio povjesničara uvjeren je da je Homer opisujući Ogigiju pisao o Mljetu. Drugi su sumnjičavi. Romantičari bi rekli – samo more zna odgovor. A kakav god on bio, u kamenu je ostala špilja koja nosi ime grčkog pustolova, Odiseja. Naši su učenici imali priliku i posjetili legendarnu Odisejevu špilju.

Marijana Matijević, mag.hist.et arh.

i   Marina Raić mag.educ. philol.croat.

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 30. 5. 2016.