110.obljetnica DVD Jakšić

17. rujna 2017. godine u Jakšiću održana je proslava 110. obljetnice DVD-a Jakšić.

Svečanost je počela u ranim jutarnjim satima okupljanjem mladeži i djece DVD-a Jakšić  te odlaskom na svetu misu u župnoj crkvi Sv. Barbare u  Jakšiću. Mnogi vatrogasni članovi su i učenici škole „Mladost“ Jakšić koji vrijedno uče od svojih starijih kolega. Osim jakšićkih vatrogasaca, svečanosti su prisustvovali i gosti iz vatrogasnih društava naše županije: DVD Velika, DVD Požega, DVD Lakušija, DVD Kutjevo. U prostorijama vatrogasnog doma postavljena je izložba na kojoj su posjetitelji mogli vidjeti vatrogasnu opremu kakva se koristila nekad i sad, te fotografije i učeničke radove. U 10:30 započela je svečana sjednica  na kojoj su se dodjeljivala priznanja članovima i gostima DVD-ova koji su se obratili sa par riječi. Predsjednik Ivan Baša govorio je o uspjesima naših vatrogasaca, a posebno je naglasio njihovu hrabrost i sposobnost u gašenju požara u Benkovcu u kolovozu ove godine. Sjednica

je završila u 12:30 nakon koje su počele vatrogasne vježbe. Za kraj ove svečanosti održan je svečani ručak u sali HONDA uz veselje i uz dobru glazbu.

Razovor sa zapovjednikom DVD-a Jakšić  Krunoslavom Kolarem možete pročitati pod :opširnije:

školske novinarke: Veronika Bošnjak i Nika Žiberna

Kao mlade novinarke iz OŠ „Mladost“ Jakšić, razgovarale smo sa zapovjednikom DVD-a Jakšić  Krunoslavom Kolarem povodom 110. obljetnice DVD-a Jakšić kako bismo svima prikazale uvid u požrtvovni rad naših vatrogasaca.

Mi: Dobro jutro, gospodine Kolar. Kada su se osnovali jakšićki vatrogasci?

Krunoslav Kolar: Prema pisanoj povijesti točno prije 110 godina osnovano je Dobrovoljno vatrogasno društvo Jakšić. Prvi predsjednik je tada bio Janko Klasta.

Mi: Kada ste vi postali aktivan vatrogasac i zašto?

Krunoslav Kolar: Čim sam postao punoljetan kao i većina naših ljudi znači čim navršiš 18 godina možeš postati operativni vatrogasac tako sam i ja.

Mi: Koliko članova danas broji DVD Jakšić?

Krunoslav Kolar: DVD Jakšić ima 164 člana, od toga je 35 operativnih članova znači oni koji imaju završenu školu i imaju liječnički pregled i sve uvjete da mogu bit vatrogasci. Imamo još 20-ak članova koji su pomažući članovi, znači oni koji nisu završili školu ili nemaju liječnički pregled ili imaju liječnički pregled, ali nisu završili školu. 2014 godine, kada je bila poplava, onda nismo gledali ima li netko  liječnički pregled ili nema, bitno nam je bilo da imamo dosta ljudi.

Mi: Putujete li često na natjecanja u druga mjesta?

Krunoslav Kolar: Na natjecanja redovito putujemo. Evo, ja osobno mogu reći imao sam i sreće malo u tome. 2012. godine sam išao na državno natjecanje u Zadar, prošle godine na državno natjecanje u Pulu, znači mi smo se kvalificirali, a to znači da ste trebali osvojiti jedno od prva tri mjesta u našoj županiji da biste uopće mogli ići na državno natjecanje,a  ja sam bio te sreće da sam bio dvije godine u ekipi gdje smo se kvalificirali sa županijskog na državno natjecanje, a redovito svake godine nastupamo. Sad imamo za tjedan dana: djeca, mladež, podmladak, 30 i nešto ljudi ide na natjecanja.

Mi: Kakav je osjećaj gasiti velike požare?

Krunoslav Kolar: Malo je teško opisati taj osjećaj. Bilo koje doba dana, bilo kad imamo dojavu da je negdje požar, kad stigneš pred vatru, osjećaj je takav da  zaboravim na sve drugo što se događa u životu, samo to imam u glavi. Vrlo brzo stignemo na mjesto požara, po danu nam treba 3 min, a po noći 4 min.

Mi: Koji vam je požar bio najizazovniji?

Krunoslav Kolar: Najizazovnija su bila dva požara. Jedan je bio u Treštanovcima. Gasili smo ga cijelu noć, a drugi je bio prije par mjeseci u Kuzmici. Kuća je gorjela.

Mi: Možete li nam ispričati neku anegdotu s terena?

Krunoslav Kolar: Jednom nas je jedan čovjek zvao u 7 sati ujutro, nedjeljom. Zvao nas je hitno jer da ima jedno drvo koje se nagnulo, a tamo djeca šeću. Dođemo ja i kolega kad se ono uspostavilo da je to neko drvo u vrtu, a tamo prolaze ljudi jednom ili dvaput mjesečno.

Mi: Koji su vam daljnji planovi?

Krunoslav Kolar: Imamo velike planove. U svezi doma, napravili smo projekt za proširenje, imamo  planove napraviti treću garažu za kombi, vatrogasni toranj osamnaest  metara  visok,  ukupno ulaganje  je preko tri milijuna kuna, dobili smo građevinsku dozvolu na projekt mjera 7411 za ruralni razvoj Europske unije.

Mi: Želimo vam puno uspjeha u budućim planovima i gašenjima požara za koje se nadamo da ih neće biti puno. Hvala vam na suradnji.

mlade novinarke: Elia Subotić i Helena Obradović

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 18. 9. 2017.

« Ožujak 2024 »