Treće  Comenius putovanje- Litva

Od 7.4.- 11. 4. nam je bio organiziran put u Litvu u sklopu projekta “Comenius”.  Krenuli  smo avionom iz Zagreba do Moskve gdje  smo presjeli u avion za Vilnius. Stigli smo navečer, domaćini su nas dočekali na aerodromu u Vilniusu. Cijeli tjedan smo obilazili Litvu. U srijedu smo išli u dvorac Trakai u kojem se snimao film “Robin Hood  “. Bilo je jako zanimljivo .Upoznali smo litvansku kulturu i običaje .Domaćini su bili jako ljubazni. Litvu ćemo pamtiti po odličnoj zabavi i novim prijateljima.

Mia Bošnjak, 8.c

Foto radionica Knjiga svaki dan

U sklopu natječaja Knjiga svaki dan  u Požegi je 14. i 15. ožujka održana  radionica u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Požega i Hrvatskog foto saveza koju su vodili Zlata Medak i Predrag Bosnar. Na radionici su sudjelovali učenici Bruno Abaz i Marko Grbeš.

U fotografskom studiju

Učenici  koji pohađaju izvannastavnu skupinu Fotografi  11.ožujka 2014.g.  su posjetili fotografski studio FOTO ŠUNJO.

Vidjeli smo kako se slike uređuju u photoshopu i kako se montiraju video produkcije. Ljubazni djelatnici  su nam  pokazali stroj za izradu fotografije.  Uz mnogo korisnih saznanja zabavili smo se i svima nam je bilo zanimljivo. Naučeno ćemo moći primjenjivati u svom radu.

Valentina Obradović, 7.b

Posjet Švedskoj

10. veljače 2014. u ponedjeljak u 3sata ujutro krenuli smo u Švedsku u sklopu projekta Comenius . Preko Danske, stigli smo do Stockholma gdje smo i prespavali. Obišli smo poznate građevine poput The Royal Palace, švedskog Parlamenta i Muzej fotografije. Na naše krajnje odredište grad Sandviken stigli smo vlakom. Tamo su nas dočekali naši domaćini koji su nas i udomili. Organizirali su za nas brojne aktivnosti poput klizanja i skijaškog šetanja. Saznali smo mnogo o njihovom sustavu obrazovanja, tvornici Sandvik, te o švedskim tradicijama i običajima. Boravak u Švedskoj pamtit ćemo po dobroj zabavi , a i svim novim stvarima koje smo vidjeli i naučili.

Ružica Radoš, 8.c

12. prosinca 2013.

FOTO RADIONICA II

Na ovoj radionici upoznali smo se s gospodinom Dragom Komarićem, amaterskim fotografom iz Fotokluba Oppidum iz Pleternice. Svoju radionicu je započeo prezentacijom o fotografiji općenito i vrstama fotoaparata. Imali smo priliku vidjeti puno starih fotoaparata, kao što je POLAROID.

Također nam je dao savjete kako da napravimo naše fotografije zanimljivima i upadljivima, kako raditi sa svjetlom i kako odabrati pravo mjesto za fotografiranje.

I, napokon, imali smo priliku fotografirati sami.

9. prosinca 2013.

FOTO RADIONICA I

Naša nastavnica fizike Mirjana Javora održala je radionicu pod imenom „Optički instrumenti i  fotoaparat“. Na ovoj radionici naučili smo dosta toga o optici i optičkim instrumentima te smo bili u mogućnosti eksperimentirati s lećama. Također smo naučili vrste fotoaparata i njihove dijelove, način rada fotoaparata i kako svjetlost utječe na objektiv.

Na kraju radionice rastavljali smo stare fotoaparate.

Fotografije možete pogledati u našoj foto- galeriji.

25. studenog 2013.

Upoznavanje fotografa

Pozvali  smo profesionalnog fotografa Dušana Mirkovića u našu školu da nam kaže nešto o svom poslu i da nam da nekoliko savjeta kako napraviti dobre fotografije.

Duško Mirković je fotoreporter  koji radi za novinsku agenciju PIXSELL. Njegove fotografije su bile objavljenje u gotovo svim hrvatskom novinama kao i u mnogim časopisima i na mrežnim stranicama.

Gospodin Mirković  također je dobro poznati lokalni umjetnički fotograf s nekoliko uspješnih izložbi iza sebe.

Kroz prezentaciju svojih fotografija on nas je naučio da je fotografija zanimljiva ako je neobična i/ili ako potiče ljude na razmišljanje ili razgovor. Također je rekao da je fotografija često bolja ako su ljudi na njoj.

Mnogi fotografi leže na tlu, penju se na  ljestve i tornjeve, lete ili rade što god treba da bi dobili dobru fotografiju.

Upoznavanje gosp. Mirkovića bilo je jako poučno, jer smo naučili da biti profesionalni  fotograf nije obično zanimanje - to je jako težak i iznimno zahtjevan,  ali zabavan posao.

Fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji.

Posjet galeriji Ciraki

Učenici 7. i  8. razreda su 25. listopada posjetili  izložbu  Zagrebačkim ulicama u Gradskom kazalištu Požega.

Autori izložbe su: Davore Curić, Jadranko Markoč, Krešimir Mehičić, Željko Novaković, Neda Rački, Zvonko Radičanin i Vesna Špoljar. Tema fotografija su život u zagrebačkim ulicama. Autori fotografija su članovi fotoklubova CroASrt i Fotokluba Zagreb.

Svaki od autora predstavio se na svoj način. „Zagreb je nekada siv i turoban, nekad obasjan suncem i pun životne radosti, ali je uvijek grad kojega volimo“.  Ljudi, njhovi sugrađani i gosti Zagreba čine motive fotografija.

Iva Kustura i Valentina Obradović

« Kolovoz 2018 »