Uskrsna radionica

Dio članova Mladih ekologa i Dječje skupine HKUD-a „Slavonija“, Jakšić u poslijepodnevnim su satima 14. ožujka sudjelovali u radionici bojenja pisanica tradicionalnim načinom (trava, cvjetovi, ljuske luka, slanina) koju su organizirale u prostorijama HKUD-a uč. Marijana Benić (Mladi ekolozi) i voditeljica Dječje skupine HKUD-a Matea Pažin. Podršku i pomoć u provedbi aktivnosti pružile su gđa Martina Gašparović i gđa Ana Mautner. Za šezdeset jaja pobrinuo se i donirao gosp. Martin Raguž, a ljuske su prikupile gđa Ivana Ament i gđa Martina Gašparović te im svima zahvaljujemo.

Djeca su ubrala zanimljive trave i cvjetove u školskome dvorištu, a zatim su biljkama oblagali jaja učvršćujući ih komadima starih najlonki. Jaja su se kuhala u vodi punoj ljusaka luka desetak minuta. Najzanimljiviji dio bio je vađenje jaja iz vode te skidanje i uklanjanje biljaka. Kako bi pisanice zasjale punim sjajem, premazane su slaninom, a zamirisale su u emisiji Dobro jutro, Hrvatska 16. ožujka u kojoj je HKUD gostovao.

Tijekom aktivnosti zaključili smo da uskrsni zeko ima dosta posla oko pisanica pa bi se svakoj dobivenoj pisanici u gnijezdu trebalo itekako radovati.

Fotografije se nalaze u fotogaleriji.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 18. 3. 2024.