Mjesec hrvatskoga jezika

Svake godine pa tako i ove obilježavamo Mjesec hrvatskoga jezika, „jezika naše pismenosti, kulture i identiteta“ (http://ihjj.hr/clanak/mjesec-hrvatskoga-jezika/87/).

Učenici 7. a razreda izrađivali su plakate o povijesti hrvatskoga jezika: o prvoj hrvatskoj gramatici i prvom hrvatskom rječniku, jeziku tijekom 19. stoljeća i borbi za hrvatski jezik kao službeni, hrvatski jezik tijekom 20. stoljeća (naglasak na hrvatske jezikoslovce i borbu za samostalan hrvatski jezik). Izradili su i naslovne stranice časopisa o djelu za cjelovito čitanje koje su čitali po vlastitom izboru te su pisali novinske članke na zadanu temu. Učenici 6. a razreda izrađivali su stripove slijedeći pravila o izradi stripa, a učenici 5. a razreda pisali su novinske članke prema vlastitom izboru. Navedene aktivnosti s učenicima provela je uč. Ivana Novak Kamenčak. Učenici 7. b razreda istražili su biografije slavonskih spisateljica Zlate Kolarić Kišur, Ivanke Vujčić-Laszowski, Jagode Truhelke, Mare Švel-Gamiršek i Zdenke Marković te ih prikazali posterima koje su ukrasili motivima slavonskoga zlatoveza. Pod temom Portreti (ne)poznatih žena ova je aktivnost provedena i u sklopu školskoga projekta „Slavonijo, zemljo plemenita“, a učenike su usmjeravale uč. Marijana Benić i školska knjižničarka Melita Horžicky-Radotić.

Fotografije možete pogledati u našoj fotogaleriji.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 27. 3. 2024.