Ekskurzija šestih razreda

3. svibnja 2017. g., učenici šestih razreda su se u pratnji razrednika uputili na jednodnevni izlet na sjever Hrvatske. Prvo smo se zaustavili u Varaždinu, gdje smo u kratkom razgledavanju obišli gradsko groblje, jedno od najljepših u Europi. Gospođa vodič nam je ispričala najzanimljivije crtice iz povijesti grada te kako su brojni obrtnici od davnina raznim životinjama koje bi postavili na ulaze svojih radnji obilježavali o kakvim se radnjama radi. Tako nam je napomenula da kornjača označava krojačku radnju, a učenici su zatim prilikom šetnje centrom grada i mogli vidjeti primjere tog običaja. Također smo vidjeli kip Grgura Ninskog gdje su, po legendi, trljajući njegov nožni prst zaželjeli želju. Osim prekrasnih fasada baroknog grada, učenici su vidjeli i stari grad te brojne anđele zbog kojih Varaždin i zovemo Gradom anđela. Zatim smo se zaputili u Trakošćan, prekrasan dvorac 40 km udaljen od Varaždina. Dvorac je nastao krajem 13.stoljeća, a od 1584. g. je pod obitelji Drašković. Danas je dvorac nacionaliziran, a u njemu se nalazi muzej sa stalnom bogatom postavom. Razgledavanje nam je malo remetila kiša, no u dobrom društvu ni kiša nije smetala. Zadnju točku našeg bogatog izletnog dana činio je odlazak na ručak i kupanje u Terme Jezerčica u Donjoj Stubici. Kompleks je svojim novim i čistim izgledom jednostavmo pozivao na kupanje, a čak i oni koji se nisu kupali su uživali u zanimljivostima koje kompleks nudi. Kući smo se vratili krajem dana, umorni, no sretni zbog prekrasnog dana ispunjenog zanimljivostima, učenjem i smijehom.

Razrednica 6.a. razreda, Ivana Kuna Raguž

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 26. 5. 2017.