ZABAVNI AUTOPORTRET

VAŽNO: Za crtanje ovog autoportreta trebate pomagača.

Potreban materijal:

veliki bijeli papir (18x24)

olovka, bojice (po želji; drvene bojice, flomasteri, vodene boje)

gumica za brisanje

Izrada:

1. Stavite papir na pod.

2. Dlanove i stopala postavite na papir tako da se nalazite u stavu žabe. Pete postavite uz donji ruba papira, a dlanovi vam trebaju biti razmaknuti onoliko koliko je potrebno da između njih kasnije nacrtate glavu.

3. Namjestite se tako da budete što stabilniji, baš kao da igrate twister. Razmak između stopala i dlanova neka bude otprilike kao na slici.

4. Sad nastupa pomagač. Prvo će lagano, olovkom između dlanova ucrtati kružni ili elipsasti oblik koji će kasnije biti glava. Vrhovi vaših prstiju trebaju biti otprilike u visini polovice glave.

5. Sad pomagač treba ucrtati vaše ruke i stopala.

6. Vratite papir na stol i započnite s ucrtavanjem lica, crtanjem ušiju, kose, vrata i ostatka tijela, kao na slikama. Prvo lagano crtajte obrise kako biste ih po potrebi mogli obrisati i nacrtati ponovno.

7. Obojite svoj portret.

8. Sad još treba nacrtati i obojiti okoliš u kojemu ćete se nalaziti. Poigrajte se pa se smjestite u neki neobičan okoliš; ocean, svemir, usred oluje...

9. Kad se slika osuši, na pozadinu upišite svoje ime i datum izrade slike. S vremenom će vam biti zabavno usporediti svoje otiske s onima iz vremena kad je slika nastala.

Gušteri su najčešći gmazovi na svijetu. Postoji više od 300 vrsta guštera, a žive u svim dijelovima svijeta.

Gušteri i zmije su hladnokrvne životinje i vole izležavanje na suncu.  Zanimljivost o gušterima:

Gušteri imaju rep koji u opasnosti mogu otkinuti i tako pobjeći od neprijatelja. Otkinuti dio repa može djelomično obnoviti.

Želiš li jednog za ljubimca? Pokušaj ga napraviti od papira prema uputama u dokumentu na dnu stranice.

Neka se i tvoj gušter malo osunča :)

Dragi učenici,

kada kliknete na link koji se nalazi ispod teksta doći ćete do zanimljive priče spisateljice Maše Ogrizek pod nazivom Velika želja. Nemojte brinuti ako niste sigurni kako se koja riječ izgovara ili još trebate vježbati čitanje. Priča je snimljena pa nakon čitanja možete pustiti audio zapis i još jednom sve poslušati.

Nakon svakih nekoliko pročitanih stranica pronaći ćete zanimljive zadatke.

Pročitajte priču, pokušajte točno riješiti zadatke i dobro se zabavite!

P.S. Ako sami ne uspijete otvoriti stranicu zamolite vaše roditelje za pomoć.

Veliki pozdrav!

LINK KOJI VAS VODI NA PRIČU:  https://velika-zelja.eknjige-junior.hr/

Strukture sa slamkama

Projekti za malene inženjere često su djeci jako zanimljivi. Možete se igrati i graditi koristeći različite predmete koje imate u vlastitom domu. Danas biste se mogli poigrati sa slamkama. Vjerujem da ni sami niste znali kako slamke mogu poslužiti za izradu zanimljivih objekata. Budući da u jednom pakiranju slamki imate veliku količinu raznobojnih slamčica pokušajte uz pomoć vaših roditelja smisliti i izgraditi nekakav zanimljivi objekt. Ukoliko netko želi može poslati fotografije svog rada na e-mail učitelja Marijana: marijan.grubesic@gmail.com.

Što vam je potrebno za rad:

• Slamke
  • Škare
  • Ljepljiva vrpca

Upute:

1. Zarežite slamku s donje strane (suprotna od dijela gdje se pije).
  2. Pripremite ljepljivu vrpcu izrezanu na dijelove (ako poželite više objekata zalijepiti).
  3. Zarezani dio slamke ugurajte u dio slamke koji služi za ispijanje.
  4. Pustite mašti na volju i kreirajte različite objekte.

Zabavite se i uživajte!

NOĆ KNJIGE 2020.

Obilježimo Noć knjige 2020. akcijom masovnog čitanja! 23. travnja, na Svjetski dan knjige, uzmi knjigu koja ti je pri ruci i čitaj! Pokaži i dokaži da s knjigom nisi izoliran, da ti knjiga otvara nove svjetove i putovanja maštom za koja ne trebaju propusnice!

Javi nam se! Podrži akciju i ako želiš pošalji svoju fotografiju s knjigom koju čitaš na e-mail učitelja Marijana: marijan.grubesic@gmail.com. Fotografije ćemo objaviti na web stranici škole.

Povežimo se čitanjem! Neka Noć knjige 2020. bude akcija čitanja za pamćenje!

Možete u događaju sudjelovati, uz dopuštenje roditelja, i na facebook stranici Gradske knjižnice Požega.

Priloženi dokumenti:
Guster.docx